Arduino

Arduino je v dnešní době jedna z nejpopulárnějších desek s mikrokontrolerem. Programuje se v jazyce Wiring, což je programovací jazyk vycházející z C / C++. Proti jiným proprietárním zařízením má Arduino výhodu, že jako pro otevřenou platformu pro něj existuje široká podpora komunity vývojářů, a mj např. i zdarma dostupný simulátor pro desku UNO, na kterém je možné testovat software pro různé periferie. I např. e-shopy, kde se Arduina prodávají, uvádějí mnoho ukázkových zdrojových kódů a také na wiring.org.co lze najít zdroje přímo od pramene. Ale kdo zná C / C++, tomu stačí si prostě sednout např. k simulátoru a začít psát. Kdyby přechod na novou platformu byl všude tak snadný, byl by na IT světě ráj. A tak, jak je tvorba v Arduinu snadná, tak naopak např. pro FRDM-K64F od NXP (+ IDE MCUXpresso) je to náraz nosem do zdi.

Morseovka, serial port, výstup na konzolu

Založení a spuštění projektu v Arduino SDK pro CodeBlocks. Vlastní příklad výstupu znaků morseovky ze serial portu na konzolu.
video MP4 (6 MB)
 

Plynulý rozběh motoru

Vývojové prostředí simulátoru UnoArduSim, vlastní příklad kódu pro plynulý rozběh motoru. Plynulost rozběhu na videu není moc zřetelná a lehce "tuhne", což je způsobeno přetížením staršího (1 jádro / 2 vlákna) procesoru při snímání obrazovky do videa.
video MP4 (4 MB)
 

Zobrazování dat na TFT displeji

Vývojové prostředí simulátoru UnoArduSim, ukázka na základě výukových kódů tutoriálu pro ovládání TFT displejů. Simulátor vykresluje nové polohy prvků na displeji, ale předešlé vykreslení nemaže. Je možné, že je to potřeba nastavit programově a nebo, že reálný displej by to měl ošetřeno "po své linii". Zatím není možno říci.
video MP4 (6 MB)